Směsi
Směs vznikne smícháním chemických látek (prvků, molekul, sloučenin), přičemž nedochází k chemickým reakcím. Mění se však fyzikální vlastnosti (teplota varu).
Rozpouštědlo je látka, ve které jsou ostatní látky rozptýlené. Často je to látka, která je v nadbytku. Pokud je jednou ze složek voda, tak je voda vždy rozpouštědlem.
V homogenní směsi nelze jednotlivé složky opticky rozlišit (okem, mikroskopem). Homogenní směs vypadá, jako by byla tvořena pouze jednou látkou. Příklady homogenní směsi : voda + sůl, voda + cukr, slitiny, vzduch.
V heterogenní směsi lze jednotlivé složky neboli fáze - opticky rozlišit. Na rozhraní těchto fází se chemické a fyzikální vlastnosti (druh atomů, molekul; barva; tvrdost) mění skokem. Příklady heterogenní směsi : cukr + sůl, voda + písek, žula (křemen, živec, slída). Existují čtyři hlavní druhy heterogenních směsí : suspenze, emulze, pěna, aerosol.
Suspenze = pevná látka + kapalina. Například mouka + voda.
Emulze = kapalina + kapalina. Například některé kosmetické krémy.
Pěna = bublinky plynu oddělené kapalinou nebo pevnou látkou.
Mezi aerosoly patří mlha a dým. Mlha je z kapének kapaliny oddělených plynem. Dým je z pevných částeček oddělených plynem.
Koloidní směs je přechodem mezi homogenní a heterogenní směsí. Skládá se z velmi malých částic. Příkladem je vaječný bílek + voda.