Metody dělení směsí

METODY DĚLENÍ SMĚSÍ

1. Usazování je oddělování dvou složek o různé hustotě. Látka o větší hustotě tvoří vrstvu u dna. Látka s menší hustotou je na povrchu. Usazování provádíme v dělící nálevce. Spodní vrstvu vypustíme do kádinky. Např. obarvený olej a voda.

2. Filtrací se oddělují pevné složky směsi od kapalných složek. Pevné složky se zachytí na filtru. Kapalina s rozpuštěnými složkami proteče jako filtrát. Používá se filtrační papír, vata. Využívají se síta, filtrační tkaniny, ve vodárnách písek a štěrk.

3. Při krystalizaci se z roztoku vylučují rozpuštěné pevné látky v podobě krystalů.

4. Při destilaci oddělujeme složky s různou teplotou varu. Např. oddělení ethanolu z červeného vína.  V baňce zahříváme červené víno a při zahřívání sledujeme teplotu na teploměru.  V okamžiku odkapávání látky (destilátu) do kádinky odečteme hodnotu teploty.

5. Sublimací oddělujeme látky schopné přejít z pevného skupenství do plynného zahřátím.  Např. znečištěný jod zahřátý v kádince s baňkou se studenou vodou. V horní části kádinky se usazují krystalky čistého jodu.

6. Při odstřeďování se složky směsi oddělují na základě jejich rozdílné hustoty. Je rychlejší než usazování. Provádí se v odstředivkách a centrifugách za využití odstředivé síly.

7.  Extrakce = vyluhování. Požadovaná složka se ze směsi uvolňuje vhodným rozpouštědlem.  Oddělovaná složka se rozpustí a získaný roztok od zbylé směsi oddělí filtrací.

8. Principem chromatografie je, že směs je pomalu unášena rozpouštědlem po vrstvě papíru. Jednotlivé složky jsou rozpouštědlem unášeny různou rychlostí a vážou se na papíře.